Uçakta Doğum Yaptı!

Uçakta doğum yapan kadın duyanları hayrete düşürdü. Türk Hava Yolları’nın 7 Nisan 2017 tarihli Gine’nin Conakry şehrinden Istanbul’a seyir halinde olan uçakta 28 hafta hamile olan, Nafi Diaby, uçuş ekibinin yardımıyla uçakta doğum yapmak zorunda kaldı. Uçak Burkina Faso’nun Ouagadougou şehrine zorunlu iniş yaptı.

thy uçakta doğum

 

Türk Hava Yollarının seyir halindeki uçağında beklenmedik şekilde doğu yapan Nafi Diaby uçuş sırasında sadece 7 aylık hamileydi. Uçuş esnasında heyecanlanan ve erken doğuma giren Daiby’nin yardımına yine THY hostesleri yetişti. THY’nin açıklamasında kalkıştan kısa süre sonra kadının doğum sancısı çektiğini farkeden kahraman hostesler acı çeken kadını uçağın arka bölümüne aldılar ve doğum yapmasında yardımcı oldular.

Diaby bebeğini ilk kez 42000 feet’te havada kucakladı. Ekip, daha sonra birlikte tatlı fotoğraflar çekerek Kadıju’nun doğumunu kutlamaya başladı. Türk Hava Yolları resimleri Twitter’da paylaştı.

uçakta doğum

Uçak Burkina Faso’nun başkentine indiğinde, anne ve bebek gözlem altında tutulmak üzere hastaneye kaldırıldı. Türk Hava Yolları daha sonra Diaby ve onun yeni doğmuş bebeginin iyi olduğunu bildirdi.

Sosyal medyada, birçoğu doğumunun ortasında doğduğunu düşünerek doğum belgesinde bebeğin milliyetinin ne olacağını merak etti. Bu zor bir soru. İngiltere’nin Newcastle Üniversitesi’nde Sosyal Coğrafya profesörü olan Alastair Bonnett, bazı durumlarda,  uçakta doğmuş olursanız, uçağın nereden geldiği ülkenin milliyetine ait oldugunuzu belirtir. Örneğin, uçağınız Norveç’ten kalkıyorsa, Norveçli olursunuz.

uçakta doğum

Ayrıca hangi ulusta doğduğunuz ve kendi ebeveynlerinin milliyetinin de önemi vardır. Örneğin ABD’de, ülkenin suları veya hava sahası üzerinden doğmuş olursanız, ABD vatandaşı olursunuz.

Diaby’in hikayesi, hamilelik sırasında uçulmalı mı konusunu da gündeme getirdi.

——————————————————————————————————————————————————————————————–

Uçağınız rötar yaptı ?

Son 3 yıl içerisindeki,
Rötar, iptal, aktarmayı kaçırma, uçağa alınmama gibi durumlarda yasalar size €600’ya kadar tazminat hakkı tanıyor.

Hakkini Yedirme Platformu;

  • Yolcu hakları
  • Uçağım gecikti
  • Uçak gecikti
  • Uçağa alınmadım
  • Rötar
  • Uçağım iptal edildi
  • Overbook
  • Aktarma uçuşunu kaçırdım

Gibi yaşayabileceğiniz olumsuz durumlarda olayın üzerine gitmenizi, haklarınızı talep etmenizi ve haklılığınızı ispat edecek girişimlerinizi masrafsız desteklemektedir.

Avrupa çıkışlı uçuşlarda, hava şartları veya olağanüstü hal (terör, deprem vs.) haricindeki durumlarda yaşanan ve aktarma uçuşları da dahil olmak üzere toplamda 3 (üç) saatin üzerinde olan gecikmelerde, havayolu şirketi yolcuya tazminat ödemek zorundadır.

Türkiye çıkışlı Türk uyruklu (THY,Pegasus, Sunexpress…) uçuşlarda ise toplamda 7,5 saati aşan gecikmelerde havayolu şirketi yolcuya tazminat ödemek zorundadır.

Mağduriyetiniz ile ilgili uçuş şirketine başvuru yaptınız ama olumlu sonuç alamadınız mı ?
Sizin adınıza ücretsiz olarak biz uğraşalım, takip edelim.

Uçuş mağduriyetleriniz de sizlere her konuda ücretsiz bilgi ve yardımcı olabilmemiz için bizlere ulaşabilirsiniz.

Başvuru Formu