Uçakta dehşet yaşandı. 32,000 fitte (10 kilometre havada) kokpit camı patlayınca yardımcı pilot camdan dışarı fırladı.

Çin’den Tibet’e gitmek üzere havalanan Sichuan Havayolları’na ait olan uçakta yaşanan dehşet duyanları şaşırttı. 10 kilometre yüksekte gitmekte olan uçakta dehşet yaşandı. Kabin basıncının aniden düşmesi ürezine uçağın kokpitinin camı patladı. Cam patlaması üzerine yardımcı pilot camdan dışarı fırladı, emniyet kemeri tarafından son anda hayatı kurtulan yardımcı pilot kazada ağır yaralandı.

Uçakta dehşet

Yardımcı pilot ve bir kabin memurunun da yaralandığı kaza çok konuşuldu. Kaza üzerine Sichuan Havayolları’na ait olan uçak kalkıştan yarım saat sonra acil iniş yapmak zorunda kaldı.

Uçağın pilotu Liu Chuanjian, manuel olarak indirmek zorunda kaldığı uçakta ölen olmadı. “Her şey birden bire oldu.” diyen pilot “Camın çatladığını duydum, sağ tarafıma baktığımda kokpitin caminin uçup gitmiş olduğunu farkettim, bunun üzerine yardımcı pilot basınçla camdan dışarı fırladı.” şeklinde ekledi.

Uçakta dehşet

Uçağın uçuş panellerinde yaşanan arıza üzerine yaşanan ani kabin basıncı düşmesi uçakta dehşet e sebep oldu. Uçağın bazı parçalarının da basıncala uçaktan fırladığı belirtildi. Bunun üzerine kahraman pilot Liu Chuanjian uçağı manuel olarak havada tutmak ve sonrasında acil iniş yaptırmak zorunda kaldı. Çin’in Chengdu şehrine güvenle indirilen uçak son anda kıyametin eşiğinden döndü.

Beline kadar camdan dışarı fırlayan yardımcı pilot uçakta dehşet e sebep oldu. Olay, uçuşun 30. dakikasında yaşandı and kahraman pilotun acil iniş yapmasıyla uçaktaki 119 yolcunun hayatı kurtuldu. Yardımcı pilot ise emniyet kemeri tarafından uçaktan düşmekten kurtuldu.

Uçakta dehşet

Modeli Airbus A319 olan uçağın daha önce böyle bir arıza yaşamadığı belirtildi. Airbus yetkilileri açılan soruşturmaya her türlü yardımı ve desteği vereceklerini belittiler.

Uçakta dehşet haberleri bir çok gauetede haber oldu. Acil iniş yapan pilot Liu Chuanjian kahraman ilan edildi. Uçağın yolcularını yolculuklarına devam etmek üzere başka bir uçağa aktarıldı.

Daha önce eşi benzeri duyulmamış kaza, uçakta dehşet hikayelerini akıllara getirdi. İstatiksel olarak uçakta seyahat etmenin arabada seyahat etmekten daha güvenli olmasına rağmen böyle haberler insanları dehşete düşürmeye devam etmekte.

——————————————————————————————————————————————————————————————–

Uçağınız rötar yaptı ?

Son 3 yıl içerisindeki,
Rötar, iptal, aktarmayı kaçırma, uçağa alınmama gibi durumlarda yasalar size €600’ya kadar tazminat hakkı tanıyor.

Hakkini Yedirme Platformu;

  • Yolcu hakları
  • Uçağım gecikti
  • Uçak gecikti
  • Uçağa alınmadım
  • Rötar
  • Uçağım iptal edildi
  • Overbook
  • Aktarma uçuşunu kaçırdım

Gibi yaşayabileceğiniz olumsuz durumlarda olayın üzerine gitmenizi, haklarınızı talep etmenizi ve haklılığınızı ispat edecek girişimlerinizi masrafsız desteklemektedir.

Avrupa çıkışlı uçuşlarda, hava şartları veya olağanüstü hal (terör, deprem vs.) haricindeki durumlarda yaşanan ve aktarma uçuşları da dahil olmak üzere toplamda 3 (üç) saatin üzerinde olan gecikmelerde, havayolu şirketi yolcuya tazminat ödemek zorundadır.

Türkiye çıkışlı Türk uyruklu (THY,Pegasus, Sunexpress…) uçuşlarda ise toplamda 7,5 saati aşan gecikmelerde havayolu şirketi yolcuya tazminat ödemek zorundadır.

Mağduriyetiniz ile ilgili uçuş şirketine başvuru yaptınız ama olumlu sonuç alamadınız mı ?
Sizin adınıza ücretsiz olarak biz uğraşalım, takip edelim.

Uçuş mağduriyetleriniz de sizlere her konuda ücretsiz bilgi ve yardımcı olabilmemiz için bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Başvuru Formu