Dünyaya görmeden önce ülkemizdeki güzellikleri keşfetmeye ne dersiniz? Türkiyede gezilecek yerler deyince akla gelen birbirinden güzel yerler bulunmakta. Ancak popüler yerlerin dışında az bilinen ama görülmesi gereken harika yerler bulunmakta.

 

İshak Paşa Sarayı


Doğubeyazıt’a 5 km uzaklıkta sarp kayaların üzerinde bulunuyor. Türkistan, Selçuklu ve Osmanlı mimarisini özellikleri bir arada taşıyan sarayın tam 116 odası var.

Amasya Evleri


Yeşilırmak’ın kenarında sıralanmış,Osmanlı evlerinin bütün özelliklerini taşıyan bu evler,şehri görmeniz için en iyi sebeplerden bir tanesi.Amasya hakkındaki Amasya’da Gezilecek Yerler yazımızı inceleyebilirsiniz.

Mardin Taş Evleri

Dinlerin harmanlandığı bir şehridir Mardin. Özellikle taş evlerinin dikkat çektiği şehir, sizi görselliğiyle büyüleyecek!

Aspendos Amfitiyatrosu

M.S. 2. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilmiş.15 bin kişilik kapasiteye sahip ve şu anda en iyi korunmuş tarihi yapılardan bir tanesi. Antalya’ya 49 km mesafede bulunuyor.

 

Cumalıkazık Köyü

Osmanlı dönemini merak ediyor musunuz? Burası tam size göre! Orhan Gazi’nin Bursa yakınlarında yaptırdığı köy, Osmanlı mimarisinin önde gelen örneklerinden.Bursa’ya sadece 2 km mesafesi var.

Eğirdir Gölü

 

Göl, Isparta’da bulunuyor.Yılın her mevsimi görüntüsü mükemmel.Asıl rengi camgöbeği, ancak bazı günlerde ve saatlerde farklı renklere bürünüyor.Bu yüzden halk arasında ‘Yedi Renkli Göl’ olarak biliniyor.

Nemrut

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde bulunuyor.Komagene Krallığına ait antik kendi içerisinde barındıran milli parkta, kartal ve aslan ve 7 metreye varan dev heykelleri görebilirsiniz.Muhteşem Nemrut Dağı yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

Minyatür Göl ve Abant

Bolu’nun hemen yanında bulunan minyatür gölde yürüyüşler yapabilir.Daha büyük gölün bulunduğu Abant’ta ise fayton ve bisiklet gezileriyle doğanın tadını çıkartabilirsiniz.Abant Gölü yazımızı inceleyebilirsiniz.

Gökçeada

Gökçeada’ya geldiyseniz, Kaleköy’de ülkenin son gün batımını izleyebilir, Zeytinli’de dibek kahvesi içebilir ve Rum köylerini gezebilirsiniz.

Olimpos

Likya, Roma ve Bizans’a ait tarihi yapıları ile biliniyor.Eğer buraya yolunuz düşerse, Çıralı’da 3 bin yıldır yanan ateşi görebilir ve hem tarihin hem de doğanın tadını müthiş kumsalında ve denizinde çıkartabilirsiniz.

Harput

Elazığ’ın Harput ilçesi açık hava müzelerine taş çıkartıyor.İçerisinde bulundurduğu yapılar görülmeye değer Meryem Ana Kilisesi, Ulu Cami, Kalesi, Buzluk Mağarası ve müzesi ile ön planda.Türkiye’de gezilmesi gereken yerler arasında.

Efes Antik Kenti

4 bin yıllık bir antik kent.Kiliseleri,çeşmeleri,çarşıları,mağaraları,herşeyi ile tam bir turizm merkezi.

Ayder Yaylası

Rize’nin,Çamlıhemşin ilçesine bağlı olan yaylada,serin havanın tadını çıkartabilirsiniz.Yayla, ladin ve kayın ormanları ile kaplıdır.Zengin florasının yanı sıra kaplıcası ile de yeterince dikkat çekmeyi başarıyor.

Safranbolu

Safranbolu kuzeyi yayla, orta bölümü ise ovalık ve düzlükler görülmektedir. Türk toplum yaşantısını içinde koruyan örnek bir yaşam kentidir. Ayrıca Batı Karadeniz’in en meşhur turizm merkezi olarak bilinmektedir.

Mozaik Kent Zeugma

Gaziantep’in, Nizip ilçesinde bulunuyor.Antik kent, Roma döneminden kalan mozaikleri ile tanınmakta.

Amasra

Sakin tatilin en iyi adreslerinden biri.Tatil yaparken,aynı zamanda tarihe de tanık olabilirsiniz.Cenova şatosunu,kilisesini ve müzesini ziyaret etmeyi sakın unutmayın!

Hasankeyf

12 bin yıllık geçmişi olan Hasankeyf

Gelibolu

Birinci Dünya Savaşının en kanlı çarpışmalarının yaşandığı Gelibolu Yarımadası,tarihin kalıntıları sizi derinden etkileyecek…

Ani Harabeleri

Türkiye-Ermenistan sınırına yakın,Arpaçay nehirinin kenarında kurulan kent,M.Ö. 350-300 yıllarına ait.Harabeler,Ocaklı köyüne yakın,Kars’a 48 kilometre mesafede bulunuyor.

Kapadokya

Kapadokya bölgesi doğa ve tarihin dünyada en güzel bütünleştiği yerdir.

Köyceğiz

Liman kenit olan Köyceğiz’in tarihi 4000 yıl öncesine dayanıyor.Sultaniye köyündeki kaplıcalarda sağlıklı tatil yapabilir veya Yayla ve Göçkçeova köylerinde safari yapabilirsiniz.

Ölüdeniz

Fethiye’ye bağlı olan Ölüdeniz,dünyanın en güzel plajlarından birine sahip.Burada Kelebekler Vadisi ,Gemiler Adasını görebilir,Babadağdan yamaç paraşütü yapabilirsiniz.

Kazdağları

Çanakkale ve Balıkesir arasında bulunuyor.Tarihi ve muhteşem doğasıyla dikkat çekiyor.

İznik

Çinileriyle dünyaca ünlü olan İznik, Selçuklu ve Osmanlı eserlerini bünyesinde barındıran bir ilçe.Bursa’ya bir saatlik mesafesi var.

Palamutbükü

Datça merkeze 25 kilometre mesafede,harika bir tatil bölgesi.Köy sit alanı olarak belirlenmiş.Şeffaf sularında ister yüzün,isterseniz balık tutun.Doğa ve deniz sevenler için ideal.

Yedigöller Milli Parkı

Zamanla dağların arasındaki vadilerde oluşan ve yan yana sıralanan göller,Yedigöller olarak biliniyor.Bolu’da bulunan Yedigöller Milli Parkını özellikle doğa severler görmeli.

Pamukkale

Muhteşem beyazlığı, travertenleri ve kırmızı suyu (Karahayıt) ile meşhur Pamukkale

 

Balıklı Göl

Şanlıurfa’da bulunan Aynzeliha ve Halil-ur Rahman gölleri,Hz.İBrahim’in ateşe atıldığından,düştüğü yer olarak bilinir.Burası turistlerin ilgisini çeken en gözde yerlerden bir tanesi.

Konya

Hz.Mevlana’yı hissetmek isteyenler,mutlaka Konya’ya uğramalı.Şehir,tarihi ve kültür mirası ile açık hava müzesi kıvamında.

Şirince Köyü

İzmir’in Selçuklu ilçesine 8 kilometre mesafesi var.Zeytinlik,şeftali bahçeleri ve üzüm bağları ile çevrili bir Rum köyü.Evleri,19. yüzyılın Anadolu mimarisini gözler önüne seriyor.

Tortum Şelalesi

Şelale, Erzurum’da bulunuyor.48 metre yüksekliği ile Avrupa ve Asya’da birinci sırada.Dünya genelinde ise üçüncü sırayı almış durumda.

Saklıkent

Fethiye ve Antalya arasında bulunan vadi,18 kilometre uzunluğunda.İlerlemek için kayalara tırmanmanız gereken değişik bir yer.Macera sevenlerin mutlaka uğraması gerekiyor.

Başvuru Formu