Türk Hava yolları (THY) Yolcu Hakları ve Tarihçe?

divider

Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı Türkiye’ nin bir Ulusal Hava Yolu şirketi olup merkezi İstanbul Atatürk Hava Limanındadır. 6 Defa Avrupa da en iyi hava yolu şirketi seçilen THY, dünya klasmanında ise 4. Sıradadır. Star Alliance üyesi hava yolu şirketinin yurt içinde ve yurt dışında çok geniş bir uçuş ağı bulunmaktadır. 250 den fazla noktaya uçuş imkanı ile zirvede yer alan şirketin uluslararası bir marka değeri vardır.

THY Kurumsal ve Organizasyon Şeması

Uzun yıllar Temel Kotil tarafından yönetilen THY, 2016 yılında bayrağı Bilal Ekşi’ ye bırakmıştır. Yönetim Kurulu başkanı ve CEO, Bilal EKŞİ, 8 genel müdür yardımcısı ve 24 işletme başkanları ile İstanbul Atatürk Hava Limanı merkezli bir yönetim programı sürdürmektedir. 47.000 çalışan binlerce yönetici, pilot ve yardımcı elemanlar yanı sıra taşeron firmalardan hizmet alımı gerçekleştirmektedir. THY Teknik A.Ş. ile uçakların bakım onarım ve iyileştirme işlemleri teknisyen ve mühendisler tarafından gerçekleştirilmektedir.

THY Teknik Detaylar

Hata!IATA-Kodu: TK
ADR Kodu: THY
Menşei: TÜRK
Kuruluş tarihi: 1933
Merkezi İstanbul, Türkiye
Adresi: İstanbul-Atatürk
En büyük hava limanı: İstanbul-Atatürk
Şirket türü: Anonim Ortaklık
CEO: Bilal EKŞİ
Çalışan Sayısı:47.000
Marka Değeri: US$ 8,32 Milyar
Yıllık Yolcu Taşıma Sayısı: 69.745.356 Millionen
Uluslararası Üyelikleri: Star Alliance
Kampanya Programları: Miles & Smiles
Uçak Filosu: 329
Yurt İçi Hatlar: 49

Yurt Dışı Hatlar: 243

Ulusal ve uluslararası Web sitesi: www.turkishairlines.com

 

thy_yolcu_haklari_ucagim_gecikti

THY Havayolu İttifakları ve Ortak Uçtuğu Hava Yolları

2008 yılında Lufthansa tarafından yönetilen Star Alliance üyesi olan THY, 30’ dan fazla havayolu şirketi ile ortak uçuşlar düzenlemektedir. Bunlar arasında Air Canada, Lufthansa ve Air Chine gibi dev hava yolu şirketleri de bulunmaktadır. Bu ortak ve ittifak uçuşlar ile çok daha fazla bir uçuş ağı ve dünyanın binlerce şehrine uçuş hizmetleri aktarmalı şekilde yapılmaktadır.

THY Uluslararası Satın Alma ve Girişimleri

Bugün Bosna Hersek Hava Yollarının % 49’ luk hissesine sahip olan THY, Anadolu jet ve Sunexpress gibi şirketlerinden iştiraklerine katkılarda bulunmaktadır. THY bunun yanı sıra bazı balkan ve Türk devletleri ile satın alma ve iştirak görüşmelerini sürdürmektedir.

Online Başvuru

Sadece 2 dakikanızı ayırarak hemen tazminat başvurunuzu yapabilirsiniz.

THY Bilgiler

divider

THY Uçuş Noktaları

THY Avrupa ülkeleri, Ortada Doğu ve Uzak Doğu, Kuzey, Orta ve Güney Afrika ülkeleri, Kuzey ve Güney Amerika ülkeleri dâhil 117 ülkeye uçuş gerçekleştirerek geniş bir ağa sahiptir. Bu 117 ülkeye doğrudan uçuş imkanı sunmanın yanı sıra dünyanın 204 ülkesine aktarmalı uçuşlarda da ortaklık ve ittifak programları bulunmaktadır.

İç Hatlar;

THY Türkiye de 49 iç hat seferleri ile ülkemizde hava alanı bulunan 49 ile günlük bir veya birden fazla gidiş ve dönüş seferleri düzenlemektedir. İç hatlar yolcu sayısı 25 milyonu aşkındır.

Dış Hatlar;

117 ülkeye toplam 243 dış hat seferleri düzenleyen hava yolu şirketi özellikle ülkelerin başkentlerine günlük gidiş ve dönüş seferleri düzenleyerek uluslararası bir havayolu şirketi olma yolunda zirvede bulunmaktadır. Dış hatlar yolcu sayısı 2016 yılı itibariyle 40 milyonu aşkındır.

THY Uçak Filosu

THY şirketine ait 252 adet Airbus ve 54 adet Boeing ve 3 adet de Embraer ERJ markalarında toplamda 329 adet yolcu taşıma uçağı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra 13 adet de Airbus kargo uçağı yer almaktadır. Airbus A319-100 ile başlayan seriler de Airbus A340-300 seri uçaklar yer almaktadır. THY önümüzdeki yıllar için ( 2017 – 202 ) Airbus ile 102 adet ve Boeing ile de 81 adet yolcu uçağı satın alma işlemleri için sipariş verilmiş ve anlaşmalar imzalanmıştır. 2017 yılı için 36 adet uçak teslimi ile daha yeni ve daha genç bir filo oluşturacaktır.

THY Yıllık Yolcu Taşıma Sayısı

Uçakların yolcu taşıma kapasiteleri 126 – 349 kişi arasında değişen ve 335 uçak filosu ile 290 dan fazla uçuş noktasına yolcu taşıyan THY, sahip olduğu 47.000 çalışan personeli ile 2015 yılında 65 milyon ve 2016 yılında ise toplam da 69 milyonu aşkın yolcu taşıma sayısına ulaşmıştır. 2015 yılında bu sayı yaklaşık 60 milyon olup son 1 yılda % 9’ a yakın büyüme gerçekleştirmiştir.

thy_yolcu_haklari_ucagim_gecikti_bagaj

THY Sponsorluklar

THY sponsorluklarında dünyaca ses getiren reklamlara ve sponsorluklara imza atmaktadır. Spor kategorisinde dünyanın en ünlü takımlarından Barcelona, Manchester United ve Shakhtar Donetsk gibi futbol kulüplerine sponsorluk sunan THY, ayrıca ülkemizin şampiyonluk yaşamış 5 büyük kulübüne de sponsordur. Bunun yanı sıra THY reklamlarında NBA yıldızlarından Kobe Bryant, Dünyanın en iyi futbolcusu Lionel Mesii, Türk aktör Kıvanç Tatlıtuğ da rol almaktadır. Bugün hala Euroleague basketbol turnuvası adı THY olarak geçmektedir. Ayrıca Holywood yıldızı Morgen FREMAN ile de reklam anlaşmaları yapmıştır.

THY Küresel Marka Değeri

Avrupa’nın en genç filosuna sahip THY aynı zamanda dünyada en fazla ülkeye uçuş gerçekleştiren bir şirkettir. Avrupa da en fazla yolcu taşıması, dünyaca ünlü yıldızlarla reklam anlaşmaları, sponsorluk hamleleri, Güney Avrupa’ nın en iyi havayolu seçilmesi ve 8 milyar dolar marka değeri ile küresel bir güç haline gelmiştir. Avrupa da 5 defa üst üste en iyi hava yolu şirketi ödülü alan THY küresel Türk markası olarak Lufthansa ile çekişmektedir.

THY Rötar

THY dünyada 8. Sırada yer alıp % 20.4 oranında rötar durumunu yolcularına yaşatmaktadır. Bu özellikle İstanbul Atatürk Havaalanında yaşanan yoğunluk nedeniyle olup orada her 5 uçaktan 1’ i rötar yapmaktadır. Geriye kalan uçuşlarda bu oran % 3 civarındadır. % 20 rötar oranı Avrupa’ da 5. Yapmış olup THY dış hatlarda % 17’ lik bir orana sahiptir.

Peki, THY Uçağım Gecikti Ne Yapmalıyım?

 • Uçağınız Rötar yaptığı durumlarda THY sizlere telefon ve fax hizmetlerini ücretsiz olarak sunmaktadır.
 • Eğer bu süre 2 – 3 saat arasında olursa sizler için soğuk veya sıcak içecek ikramlarını ücretsiz yapacaktır.
 • Bu süre 3 – 5 saati bulduğunda kahvaltı veya zaman dilimine göre yemek servisi sunmaktadır.
 • 5 saati geçen sürelerde tüm yeme içme ihtiyaçlarınızın yanı sıra varsa aktarmalı uçağınız bu uçak kaçması durumunda da masraflarınızı üstelenecektir. 8 saati geçen rötar durumunda THY sizler için dilerseniz biletinizin ücretini iade etmektedir.
 • Dilerseniz sizleri bir sonraki uçuşa kadar bir konaklama merkezinde ( otel, misafirhane ) konforunuzu sağlamaktadır.

THY Aktarma Uçuşunu Kaçırdım, Ne Yapmalıyım?

 • Öncelikle THY rötarı nedeniyle aktarma uçuşunu kaçırmanız durumunda sizlerin masrafları karşılamaktadır.
 • Aktarma uçuşunu kaçırdığınız durumlarda hemen THY ofisine giderek bir sonraki uçuş hakkında bilgi almalı, biletinizin tamamen yanıp yanmadığını ve geri ödenecek miktarların olup olmadığın, yeni bilet için ne kadar fark ödemek zorunda olduğunuzu kontrol etmelisiniz.
 • Tüm bu haklarınızı kontrol sonrası yeni bilet alarak bir sonraki uçuşla gidebilirsiniz.
 • Bir sonraki aktarma uzun zaman sonra ise ( 8 – 24 ) saat, konaklama veya zaman geçirmek için bir program yapmalısınız. ( Otele gitme, havaalanında zaman geçirme, bulunduğunuz şehri gezme )

THY Tazminat Hakkınızı Ödemiyor veya Sizleri Mağdur Ediyorsa;

Uluslararası havayolu şirketi THY, sizlerin sahip olduğunuz haklarınızı ödemiyor veya zorluk çıkarıyor ise Türkiye ve Avrupa çapında bir platform olan  www.hakkiniyedirme.com Yolcu Hakları Ekibi ile iletişim kurarak sizler için yardımcı olmalarını sağlayabilirsiniz. Yolcu Hakları ekibi, sizlerin bu süreçte meydana gelebilecek tüm masraflarını üstlenerek haklarınızı savunup mağduriyetlerinizi gidermek ve olayın sümen altı olmasını engelleyecek adımları atmaktadır. Zira rötar durumunda veya aktarmaların rötar yapması gibi olumsuz durumlarda cenaze kaçırma, düğüne gecikme, hasta yakınlarına ulaşamaması gibi daha fazla manevi kayıplar meydana gelebilmektedir. Bu kayıpların telafisi THY tarafından gerçekleştirilmesi için deneyimli kişilerce hukuki adımlar atılmalıdır.

THY Hakkini Yedirme Platformu;

 • Yolcu hakları
 • Uçağım gecikti
 • Uçak gecikti
 • Uçağa alınmadım
 • Rötar
 • Uçağım iptal edildi
 • Overbook
 • Aktarma uçuşunu kaçırdım

Gibi yaşayabileceğiniz olumsuz durumlarda olayın üzerine gitmenizi haklarınızı talep etmenizi ve haklılığınızı ispat edecek girişimlerinizi masrafsız desteklemektedir.

Kişi başı 600 Euro'ya kadar tazminat hakkı fısatını kaçırmayın!

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Başvurunuzu Yapın

1 dakikanızı ayırarak, bize mağdur olduğunuz uçuşunuz ve kişisel bilgilerinizi vermeniz yeterli

Hızlı Hukuki Süreç

Başvurunuz anında avukatımız aracılığı ile havayollarına gönderilir ve gerekli işlemler başlatılır

Hiçbir Masraf Yok

Tazminat hakkınızı arama sürecinde dava sonuçlanana kadar hiçbir masrafınız olmayacaktır

Ödemeniz Hazır

Tazminat talebiniz pozitif olarak sonuçlandırıldığında, kazandığımız tazminatınızdan % 24,5 başarı payı + vergi + evrak ve işlem masrafları ayırılır, geri kalan miktar banka hesabınıza yatırılır.

Online Hemen Başvurun

Son 3 yıl içerisindeki uçuşlarınızda rötar (gecikme), değişiklik, iptal ya da uçağa alınmama gibi bir mağduriyet yaşadıysanız, yasaların sizin yanınızda olduğunu unutmayın ve hakkınızı yedirmeyin! Sadece 3 dakikanızı ayırarak tazminat hakkınız için başvuru yapabilirsiniz.

Sorularınız için

[email protected]

Bizi Arayın

+43 1 243 10 10