TÜRKİYE’YE YAPACAKLARI KARAYOLU SEYAHATLERİNDE SLOVENYA GÜZERGÂHINI KULLANACAK VATANDAŞLARIMIZA YÖNELİK YOL REHBERİ

 1. a) Vize

Slovenya 21 Aralık 2007 itibariyle Schengen Sistemine dahil olmuştur.

Resmi pasaport hamili vatandaşlarımız (diplomatik, hususi ve hizmet) Slovenya’ya girişte vizeden muaf olup umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımızın vize almaları gerekmektedir. Sınır kapılarında vize verilmesi uygulaması mevcut değildir (yalnızca ölüm, vs. gibi olağanüstü durumlarda sınırda Slovenya için giriş vizesi verilmesi mümkündür).

Slovenya’nın vize ile ilgili uygulamalarına, Slovenya Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinden ulaşılabilmektedir.

Schengen sistemine dahil AB ülkelerinde geçici veya sürekli ikametle yaşayan vatandaşlarımıza Slovenya tarafından bazı kolaylıklar tanınmaktadır. Bu çerçevede, Slovenya’dan transit geçen yukarıda kayıtlı niteliklere sahip vatandaşlarımız Slovenya’da 90 güne kadar ikamet etme hakkına sahiptir.

Schengen’e dahil olmayan AB ülkelerinde geçici veya sürekli ikameti bulunan vatandaşlarımız ise ayrıca vize almadan Slovenya’dan 5 gün içerisinde transit geçme hakkına sahiptir.

Ankara’daki Slovenya Büyükelçiliğinin irtibat bilgileri aşağıdadır:

Adres : Kırlangıç sok. No: 36 06700 GOP/Ankara

Telefon : 00 90 312 405 42 21/22

Faks : 00 90 312 426 02 16

E-posta : [email protected]

Diğer taraftan Slovenya, Macaristan’ın İstanbul Başkonsolosluğu bünyesinde açılan ortak vize başvuru merkezi vasıtasıyla vatandaşlarımıza İstanbul’da Slovenya vizesi alabilme imkanı tanımıştır.

Öte yandan, Slovenya ile sınırı bulunan Hırvatistan 1 Nisan 2013 tarihinden itibaren vatandaşlarımıza vize uygulamaya başlamıştır. Ancak, Schengen sistemine dahil AB ülkelerinde (geçici veya sürekli ikametle) yaşayan vatandaşlarımız ile çok girişli ve geçerli Schengen vizesi hamili vatandaşlarımız, bu konudaki belgelerini ibraz etmeleri kaydıyla vizeden muaf tutulmaktadır.

Tek girişli Schengen vizesini haiz vatandaşlarımız ise, Schengen ülkelerinden birine giriş yapmak suretiyle bu vizeyi kullandıkları için bu muafiyetten yararlanamamakta ve çıkışta Hırvatistan sınırından geri çevrilmektedirler. Bu durumdaki vatandaşlarımızın Lübliyana’daki Hırvatistan Büyükelçiliğinden vize almaları ya da Türkiye’ye havayolu ile dönmeleri gerekmektedir.

 1. b) Yol Güzergahı ve Sınır Kapıları

Seyahatlerini karayoluyla yaparken Slovenya’dan geçmek isteyen vatandaşlarımızın kullanabilecekleri güzergâhlar aşağıda sunulmuştur:

Avusturya-Slovenya-Hırvatistan Güzergahları:

 1. a) Villach- Karavanke- Lübliyana- Novo Mesto- Obrezje Sınır Kapısı- Bregana Sınır Kapısı- Zagreb.
 2. b) Graz- Sentilj Sınır Kapısı- Maribor – Gruskovje Sınır Kapısı- Macelj Sınır Kapısı- Zagreb.

İtalya- Slovenya- Hırvatistan Güzergahları:

 1. a) Venedik veya Trieste- Fernetici Sınır Kapısı- Sezana Sınır Kapısı- Postojna- Lübliyana- Novo Mesto- Obrezje Sınır Kapısı- Bregana Sınır Kapısı- Zagreb.
 2. b) Udine- Gorizia Sınır Kapısı- Novo Gorica Sınır Kapısı- Ajdovscina- Postojna- Lübliyana- Novo Mesto- Obrezje Sınır Kapısı- Bregana Sınır Kapısı- Zagreb.
 3. c) Gümrük

Vatandaşlarımız yanlarında bulundurdukları 10.000 Euro veya üstü nakit parayı veya muadili yabancı parayı, ya da değerli ziynet eşyasını (altın vb.) sınır kapılarındaki görevlilere beyan etmek zorundadır.

Slovenya’da gümrükten muaf tutulacak olan sigara, alkol ve parfüm ürünlerinin miktarında sınırlama bulunmakta ve bunlar için sözlü beyan yeterli sayılmaktadır. Hayvan, bitki, ilaç, narkotik ürünler ve silahlara ilişkin olarak ise özel düzenlemeler mevcuttur.

Diğer taraftan, transit geçiş yapılıyor olsa da gümrüğe tabi mallar için bildirimde bulunulması ve sözkonusu malların orijinal faturalarının gümrük görevlilerine ibraz edilmesi gerekmektedir.

Yukarıdaki konularda daha detaylı bilgilere Slovenya Gümrük İdaresi’nin İngilizce internet sayfasından ulaşılması mümkündür.

d) Yol Güvenliği

Vatandaşlarımızın Slovenya üzerinden karayoluyla yapacakları seyahatleri sırasında herhangi bir güvenlik sorunuyla karşılaşmaları ihtimali düşüktür.

 1. e) Trafikte dikkat edilmesi gereken hususlar

– Hız Sınırları:

Slovenya’da hız sınırı meskûn mahallerde 50, şehirlerarası yollarda 90, karayolunda 100, otoyolda 130 km.dir.

Aşırı hız dolayısıyla kesilen cezaların miktarı hız aşımının şehir içinde, şehir dışında, çevre yolu ve otoyollarda olmasına ve aşılan km’ye göre değişmekte ve 1.200 Euro’ya kadar ulaşmaktadır.

– Zorunlu Otoyol Pulu (vinyet) Uygulaması:

Slovenya’da, karayolları firması DARS aracılığıyla, 1 Temmuz 2008 tarihinden bu yana binek araçlar ve motosikletlere yönelik olarak yürütülen vinyet (otoyol pulu) uygulaması mevcuttur. Otoyol gişelerinde vinyet satışı yapılmamakta olup otoyola girilmeden önce (tercihen Slovenya’ya giriş yapılmadan önce alınması riski ortadan kaldıracaktır) bu pulların satın alınıp araçların ön camına görünür şekilde ve mutlaka yapıştırılması gerekmektedir. Yapıştırılmayan vinyetler yok kabul edilmektedir.

Halihazırda uygulanan vinyet bedelleri, binek araçlar ve karavanlar için yıllık 110 Euro, aylık 30 Euro, haftalık 15 Euro’dur. Motosikletler için ise yıllık 55 Euro, 6 aylık 30 Euro, haftalık 7,50 Euro vinyet bedeli alınmaktadır. Buna karşılık, ön dingil üzerinden araç yüksekliği 1.30 m veya daha fazla olan ve azami ağırlığı 3500 kg’dan fazla olmayan araçlar (minibüs) için yıllık 220 Euro, aylık 60 Euro, haftalık 30 Euro ödenmektedir.

Vinyet (otoyol pulu) almadan otoyolları kullanan sürücülere, 300 Euro para cezası uygulanmakta, 8 gün içinde ödeme yapılması durumunda ceza yarıya (150 Euro) indirilmektedir. Ancak, anında ödeme yapılmaması durumunda, ceza uygulanan şahısların pasaport ve araç ruhsatlarına geçici olarak el koyulmakta, cezanın bilahare banka yoluyla ödenmesinin ardından, bu belgeler sahiplerine ulaştırılmak üzere Büyükelçiliğimize gönderilmektedir. Elkonulan belgeler, ceza ödenmese bile, 6 aylık alıkoyma süresinin sona ermesini takiben, cezanın başka türlü tahsis edileceği belirtilerek keza Büyükelçiliğimize iletilmektedir.

– Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Hususlar:

Slovenya’da birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi, şehir içinde ve şehir dışında, gündüz ve gece far yakma zorunluluğu bulunmaktadır.

Profesyonel sürücülerin (kamyon, otobüs sürücüleri vs.) alkol kullanımı tamamen yasak olup özel otomobil sürücüleri ise en fazla 0,5 promil seviyesinde alkol alabilirler. Benzin istasyonları genellikle saat 06.00–22.00 arası açık olup, sınır geçişleri, otoyol ve büyük yerleşim birimlerinde 24 saat açık benzin istasyonları bulunmaktadır.

Slovenya’da trafik suçlarında, ölümlü kazalar haricinde hapis cezası öngörülmemekle beraber, suçun ağırlığına göre sürücü belgesine, pasaporta, aracın belgelerine ve araca, yargı işlemleri sonuçlanıncaya kadar el konulabilmektedir. Ölüm veya yaralanma ile sonuçlanan kazalarda, kazaya sebebiyet veren taraf, mahkemeye sevk edilmekte ve dava tarihine kadar gözaltında tutulmaktadır. Ölüm ile sonuçlanan kazalarda suçlu bulunan taraf hapis cezasına çarptırılmaktadır. Trafik kazası yapan sürücüler polisi arayarak yazılı bir rapor almak zorundadırlar. Hasarlı araçla ülkeyi terk ederken gümrük görevlileri bu belgeyi görmek isteyebilirler.

Sloven yetkililer trafik cezalarının ödenmesini sağlamak amacıyla sürücü belgesi, pasaport, ruhsat gibi belgelere yasalar çerçevesinde el koyma hakkına sahiptir. Kesilen trafik cezasının kontrol noktasında ödenmemesi ya da ödenememesi durumunda el konulan belgeler, cezanın yükümlü tarafından daha sonra ödenmesi ve ödeme belgesinin ilgili Sloven makamına ulaştırılmasının ardından Büyükelçiliğimize gönderilmekte ve tarafımızdan ilgili şahsın kayıtlı olduğu temsilciliğimize iletilmektedir.

Slovenya’dan transit geçiş yapan özel araçlar için yaş kısıtlaması yoktur. Sürücülerimizin Slovenya için geçerli uluslararası sigorta poliçesi (Yeşil Kart) ile araçlara ait sahiplik belgesi veya sürücü vekâletnamesi bulundurmaları gerekmektedir.

 1. f) Yararlı Telefonlar ve İrtibat Bilgileri

Seyahatleri sırasında vatandaşlarımızca ihtiyaç duyulabilecek irtibat bilgileri aşağıda kayıtlıdır:

T.C. Lübliyana Büyükelçiliği

Adres : Livarska 4, 1000 Ljubljana

Telefon : + 386 1 236 41 50 veya 51

Faks : + 386 1 436 52 40

E-posta : [email protected]

İnternet-adresi : http://www.ljubljana.be.mfa.gov.tr/

Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Çağrı Merkezi (7/24) : + 90 312 292 29 29

Polis : 113 (Kaza olması halinde bu numara aranacaktır.)

Ambulans : 112

İtfaiye : 112

Slovenya Otomobil ve Motorlu Taşıtlar Birliği (Onarım ve çekme gibi hizmetler vermektedir) : 1987

Trafik Danışma numarası: + 386 1 518 8 518

 1. g) Duyurulmasında yarar görülen hususlar

Vatandaşlarımızın seyahate başlamadan önce kendileri ve beraberinde yolculuk eden kişilerin pasaportlarını yanlarına aldıklarından emin olmaları ve bu pasaportların geçerlilik sürelerini kontrol etmeleri çok önemli bir husustur. Aksi takdirde, Schengen ülkeleri sınırları içerisinde herhangi bir pasaport kontrolünden geçmeden Slovenya’ya kadar seyahat eden vatandaşlarımız, bu ülke sınırlarından çıkarken pasaportsuz olmaları veya pasaportlarının geçerlilik sürelerinin sona ermiş olması nedeniyle geri döndürülmekte ve yeni pasaport/geçici pasaport temin etmek durumunda kalmaktadırlar. Ayrıca, bu durumdaki vatandaşlarımıza, geçerli bir seyahat belgesi hamili olmadan Slovenya’ya giriş yaptıkları için, yürürlükteki kanunlar çerçevesinde 500 Euro ceza ( anında ödeme yapıldığı takdirde, yarısı olan 250 Euro’ya indirilmektedir) uygulanması da sözkonusu olmaktadır. Geçici pasaport temini için Slovenya-Hırvatistan sınırından dönüş yapan vatandaşlarımızın büyük çoğunluğu sözkonusu cezai uygulamaya maruz kaldıklarını beyan etmektedirler.

 

Uçağınız rötar mı yaptı ?

Son 3 yıl içerisindeki,
Rötar, iptal, aktarmayı kaçırma, uçağa alınmama gibi durumlarda yasalar size
€600’ya kadar tazminat hakkı tanıyor.

Hakkini Yedirme Platformu;

 • Yolcu hakları
 • Uçağım gecikti
 • Uçak gecikti
 • Uçağa alınmadım
 • Rötar
 • Uçağım iptal edildi
 • Overbook
 • Aktarma uçuşunu kaçırdım

Gibi yaşayabileceğiniz olumsuz durumlarda olayın üzerine gitmenizi haklarınızı talep etmenizi ve haklılığınızı ispat edecek girişimlerinizi masrafsız desteklemektedir.

Avrupa çıkışlı uçuşlarda, hava şartları veya olağanüstü hal (terör, deprem vs.) haricindeki durumlarda yaşanan ve aktarma uçuşları da dahil olmak üzere toplamda 3 (üç) saatin üzerinde olan gecikmelerde, havayolu şirketi yolcuya tazminat ödemek zorundadır.

Türkiye çıkışlı Türk uyruklu (THY,Pegasus, Sunexpress…) uçuşlarda ise toplamda 7,5 saati aşan gecikmlerde havayolu şirketi yolcuya tazminat ödemek zorundadır.

Mağduriyetiniz ile ilgili uçuş şirketine başvuru yaptınız ama olumlu sonuç alamadınız mı ?
Sizin adınıza ücretsiz olarak biz uğraşalım, takip edelim.

Uçuş mağduriyetleriniz de sizlere her konuda ücretsiz bilgi ve yardımcı olabilmemiz için bizlere ulaşabilirsiniz.

Başvuru Formu