Bagajım kayboldu, ne yapmalıyım?
Havalimanına erken gelip işlemlerinizi tamamladınız. Bagajınıza etiket de yapıştırdınız. Ama indiğinizde bavulunuz çıkmadı.

Bagajınız çıkmadıysa;
Önce biraz bekleyin. Bagajınız farklı bir konveyörde dönüyor ve sizi bekliyor olabilir.
Eğer bulamadıysanız, varış salonunu terk etmeyin. Havayolunun veya o şirkete hizmet veren yer hizmetleri şirketinin bankosuna gidin.yolcu_haklari
Kayıp eşya ofisine biletiniz, uçuş kartınıza yapıştırılan bagaj etiketi ve kimliğinizle birlikte başvurun.
Görevliden rapor tutmasını isteyin. Havacılıkta buna Kayıp Bagaj Raporu (PIR) adı veriliyor.
Rapor hazırlanırken bagajın özelliklerini yani şeklini, rengini görevliye söylemeyi unutmayın.
WorldTracer olarak adlandırılan bilgisayar sistemine girilen bilgilerle kısa sürede bagajınızın nerede kaldığı bulunacaktır.
Havayolu şirketi, bulunan bagajın en kısa süre içinde yolcuya teslimi ücretsiz olarak sağlamak zorundadır.

Bavulum kayıp. Havayolu mağduriyetimi nasıl giderecek?
Kayıp raporu tutturdunuz. Sistemden yapılan kontrol sonrasında bagajınız bulundu. Ancak size ulaşması birkaç gün sürecek.
Bu süre içinde havayolu şirketi mağduriyetinizin azaltılması için bazı önlemler almak zorunda. Örneğin tıraş olmanız, dişlerinizi fırçalamanız için size özel bir çanta vermek zorunda.
Bu konuda havayolu yetkililerine ısrarcı olun. Haklarınızı sonuna kadar isteyin. yolcu_haklari_II

Kayıp bagaj araştırması kaç gün sürüyor? Sonrasında ne yapabilirim?
Uluslararası kurallar gereği ilk beş gün kayıp bagajın araştırılması İstasyon Kayıp ve Bulunan Eşya Ofislerinin sorumluluğunda.
Eğer bagaj bulunamazsa, rapor, bagaj etiketi, uçuşun bileti, kimlik ve talep formu ilgili havayolunun Bagaj Aksaklıkları Takip Merkezi Müdürlüğü’ne gönderilir. Burada yapılacak olan 1 aylık arama süresi içinde bulunamayan kayıp bagaj dosyaları tazminat işlemi için sigorta birimine yönlendirilir.

Kayıp bagajım için ne kadar tazminat alırım?
Bu konuda uluslararası kurallar geçerli. IATA’da belirtildiği gibi kayıp bagaj için havayolu şirketi yolcuya kilogramına en fazla 30 dolar ödüyor. Örneğin 20 kilogramlık bavulunuz kayboldu. İçindekilere bakılmadan size 600 dolar ödeme gerçekleştiriliyor.
Eğer havayolunu mahkemeye verirseniz, bilet alırken kuralları kabul ettiğiniz için kararda pek fazla değişiklik olmuyor.

Bagajım hasarlı çıktı. Ne yapmalıyım?
Bagajın hasarı anında fark edilecek (teker veya kulp kırılması, yırtılması ve içinde eşya eksilmesi) türden ise aynı gün varış salonunu terk etmeden İstasyon Kayıp ve Bulunan Eşya Ofislerine başvurulması gerekiyor.
Yolcunun başvuru sırasında;

” Seyahat bileti,
” Bagaj etiketi,
” Kimlik ile müracaat etmesi lazım.

Önce hasarla ilgili rapor tutuluyor. Anında fark edilemeyen hasar ve eksik olayları için; seyahat tarihinden itibaren yedi gün içinde bizzat veya taşıyıcıya yazılı müracaatta bulunulması gerekmektedir.

Fazla bagaja neden ücret ödüyorum?
Ücretsiz bagaj ağırlığı limiti her havayoluna göre farklı.
Kurallar havayollarına ve uçulan noktaya göre değişiyor. Bazı şirketler parça başına, bazı şirketler de kilogram başına ücret talep ediyor.

THY: İç hatlarda 20 kilo, business uçuşlarda ise 30 kilo sınır bulunuyor. New York uçuşları için kişi başına 2 parça, her parça 32 kiloyu aşmaması gerekiyor. Avrupa için 20, Dubai için 30, Singapur için 20 kilogramla sınırlıyor. Bagaj sınırı aşılması durumunda iç hatlarda kilo başına 1.5 YTL, Amerika uçuşlarında parça başına 85 dolar, Avrupa için kilo başına 5 euro ek ücret tahsil ediliyor.

PEGASUS: İç hat uçuşlarında 15 kilogramla sınırlıyor. Bu, Kıbrıs uçuşlarında 20, İngiltere’de 25, Avrupa uçuşlarında ise 30 kiloya çıkıyor. Dış hattan iç hatta ve iç hattan dış hatta olan bağlantılı uçuşlarda, dış hattın serbest bagaj hakkı uygulanıyor. Yolculara ayrıca, kabin el bagajları için 5 kilo izni tanınıyor. Sınırın aşılması durumunda iç hatlarda kilo başına 4 YTL, Avrupa uçuşlarında ise 5 euro ek ücret alınıyor.

ONUR AIR: Yolcularına iç hatlarda 15 kilo bagaj hakkı, 5 kilo da el bagajı hakkı veriyor. Bu, dış hat uçuşlarında ise 30 kiloya açıkıyor. Sınır aşımlarında iç hatlarda kilo başına 2 YTL, dış hat uçuşlarında ise 5 euro talep ediliyor.

ATLASJET: Dış ve iç hat uçuşlarında 20 kilogram serbest bagaj taşıma hakkı tanıyor. Ayrıca bunlara ek olarak 8 kilo kabin el bagajı taşıma hakkı veriliyor. Yolcuların fazla bagajı bulunması durumunda kilogram başına iç hatlarda 1.5 YTL, dış hatlarda 3 euro ek ücret alınıyor.

SUN EXPRESS: Dış hat uçuşlarında bagaj sınırı 20, iç hatlarda 15 kilo sınır getiriyor. Bagaj sınırının aşılması durumunda, kilo başına dış hatlarda 5 euro, iç hatlarda 4 YTL ek ücret alınıyor.

AIR FRANCE: Avrupa’ya ekonomi sınıfında uçan yolculara 23 kilo, busines sınıfında 30 kilo sınırı bulunuyor. Sınır aşımlarında kilo başına 14 euro ek ücret alıyor.

LUFTHANSA: Avrupa uçuşlarında ekonomi sınıfına 20 kilo, business sınıfı 30 kilo ve first class yolcularına da 40 kilo sınırı bulunuyor. Sınırın aşılması durumunda Avrupa uçuşlarında kilo başına 10 Euro, Amerika uçuşlarında ise 23-32 kilo arasına 40 Euro ek ücret alıyor.

EMIRATES: First class yolcularını 40 kilo, business’ı 30, ekonomi yolcularını ise 20 kiloyla sınırlıyor. Sınır aşımlarında kilo başına Dubai için 19 euro, Hong Kong için 35 euro, Melbourne için 59 euro, Khartum için ise 17 euro ek ücret alınıyor.

BRITISH AIRWAYS: Avrupa ve uzun mesafe uçuşlarında ekonomi sınıfına 23 kilo, business sınıfında 69 kilo hak tanınıyor. Sınırın aşılması durumunda Avrupa uçuşlarında her bavul için 60 sterlin, uzun mesafe uçuşlarında 120 sterlin ücret talep ediliyor.

Yolcu Hakları Ekibi – hakkınıyedirme.com

Başvuru Formu